LAZER BASKI NEDİR ?

            Lazer baskı, lazer ışınlarının sıcaklık ile metal yüzeyi kazıması ve ışığın odak noktası üzerinde kırılması prensipleri kullanılarak metal yüzeylere yapılan baskıdır.

            Lazer baskı metal yüzeylere yapılır. Metal kalem, anahtarlık vs. tüm metal yüzeylere kazıma yapabilir. Lazer baskı ileriki tarihlerde çıkan bir baskı değildir. Renkli baskı olmaz.

            Lazer baskı için çalışmanın vektörel net düzgün bir şekilde olması zorunludur.

İlk olarak metal yüzey tablaya yerleştirilir, bir metal levha yardımı ile ışığın odak noktası bulunur. Sonrasında yüzeye uygun bir hız, frekans ve güç ile yüzeye uygulanır. Eğer fazla mat bir yüzeyse baskı sonrası düşük şiddetli bir ayarla parlatma işlemi yapılır.


Mountain ViewMountain View

UV BASKI NEDİR ?

            UV baskı tek renkten dört renge kadar logo, resim, isim basmaya yarayan ultraviyole ışınlar ile boyanın kurumasını sağlayan baskı türüdür. UV baskı ilk olarak yüzeye renkli boya püskürtür, ardından hızlı bir şekilde bu boyanın kuruması ve yüzeyden çıkmaması için ultraviyole ışınları ile boyayı kurutur.

            UV baskı genel olarak plastik, mika, tahta yüzeylere yapılır. Plastik kalem, çakmak, silgi, kristal plaket, bazı metal kalemlere UV baskı uygulanabilir.

UV baskı için baskıya gönderilecek çalışmanın genelde vektörel çizim çalışması olması talep edilir. Fakat normal çözünürlükteki bir resim çalışması da uv baskıya gönderilebilir. Vektörel çalışmalarda kalite olarak daha net renkler daha belirgin çıkar. Bazı kaygan yüzeylerde uv baskı sonrası keskin bir yüzey ile baskı kazınıp çıkabilir bu sebeple uv baskının düzgün bir şekilde tutabilmesi için özel bir ilaç kullanılır.


Mountain ViewMountain View


KUPA BASKI NEDİR ?

            Kupa bardaklar seramik ve porselen bardaklar olarak sınıflandırılır. Seramik kupalar transfer kağıdı üzerine çıktı alınıp, transfer sıcak baskı ile kupaya aktarılması şeklinde uygulanır. Porselen kupalar ise transfer baskıdan farklı olarak fırınlama tekniği ile kupaya uygulanır.

            Seramik kupalara transfer baskı için ilk olarak transfer kağıdına özel bir yazıcı vasıtası ile çıktı alınır, bu yazıcının özelliği transfer sonrası kupaya istenilen logodaki renkleri en uygun ve doğru şekilde uygulayabilmek için kağıda aktarır.

            Transfer kağıdındaki bu çıktı uygun ebatlarda kesilir ve kupaya sarılarak sıcaklıktan etkilenmeye özel bir bant yardımı ile kupaya sabitlenir. Sonrasın da seramik kupa baskı makinasına yerleştirilip zaman sayacı ayarlanıp sıcak uygulanmaya başlar. Ortalama 4-5 dk içerisinde baskı tamamlanır sonrasın da kupa transfer kağıdından ayrılarak soğumaya bırakılır ve kupa hazırdır.

 

 


Mountain View Mountain View

TAMPON BASKI NEDİR ?

            Tampon baskı, belirli bir kalıp üzerine istenilen boyanın elde edilmesi sonucu genelde tek renk logolar için kullanılan baskı türüdür. Tampon baskı tek renk ve fazla adetli işler için uv baskıya göre fiyatı daha uygun olmakla beraber çok renkli az adetli işlerde maliyeti yüksek çıkmaktadır, fiyatlandırma mantığında kalıp ücreti alınır.

            Tampon baskı çalışmaları vektörel olmalıdır ve eğer çok renkli bir çalışma ise logo geçişli olmamalıdır, logonun geçişli olması durumunda uv baskı uygulanır. UV baskıya göre en büyük avantajı çözünürlük daha nettir.

            Tampon baskı çakmak, plastik kalem, bazı metal kalem modelleri vb. ürünlere uygulanabilir.

 

Mountain View Mountain View


SERİGRAFİ BASKI NEDİR ?

            Serigrafi baskı, genelde tek renk baskı için kullanılmakta olup, isteğe bağlı eğer baskı logosu geçişli değil ise 2 renk olarak da basılabilir.

            Serigrafi baskı genelde plastik kalem, çakmak, ajanda, defter vb. üzerine uygulanabilir. Serigrafi baskı için önce boya rengi ayarlanır, baskı için kalıp oluşturulur. UV baskıdan farkı az adetli baskı olmaz 1000 adete kadar sabit ücret alınır bunu sebebi kalıp oluşturulmasıdır. Boyası kurutma işlemi yapılmadan önce tiner ile temizlenebilir. Baskı sonrası boyanın kuruması için fırınlama işlemi yapılır. Kalıbın düzgün çıkabilmesi için çalışmanın vektörel olması gerekmektedir.

Mountain View Mountain View


SICAK BASKI NEDİR ?

            Sıcak baskı renksiz bir şekilde klişe yardımı ile sıcak baskı oyma tekniği uygulanarak yapılan baskı çeşitidir. Özel isteğe göre altın veya gümüş yaldız baskı yapılabilir.

            Sıcak baskı genel olarak not defteri ve ajanda yüzeylerini uygulanır. Baskı öncesinde düzgün bir vektörel çalışma ile klişesi yapılır sonrasında klişe sıcak bir platform ile ajanda, deftere uygulanır.

 

Mountain View Mountain View

TİŞÖRT TRANSFER BASKI NEDİR ?

            Tişört baskı düz tişört üzerine transfer kağıdı yardımı, basınç ve sıcaklık ile yapılan baskıdır.

 

Mountain View Mountain View